Огляд ринку оренди торгових приміщень ЛЬВОВА, 1 півріччя 2016 р

Статус Львова, як основного туристичного центру України, знаходить своє відображення на тенденціях ринку торгової нерухомості міста.

Щорічне зростання туристичного потоку Львова підтримує стабільно високий рівень попиту на приміщення стріт-ритейлу в історичному ядрі міста (район Площі Ринок) та його прицентральній частині.

Богдан Діжак, директор компанії InFocus, відмічає, що з початку року ціна оренди якісних приміщень для розміщення магазинів, кафе, ресторанів тощо, у гривневому еквіваленті зросли у середньому на 25-30%.
На ринку торгових приміщень Львова у залежності від їх локації можна виділити три субринки, кожен з яких має свої особливості:
1. Історичне ядро — зона концентрації основних туристичних потоків міста.
2. Прицентральна частина.
3. Периферія, житлові масиви.
Історичне ядро

Переважна частина приміщень використовується для розміщення об’єктів громадського харчування – кафе, ресторанів, кав’ярень, а також магазинів.

Геннадій Радченко, директор АН «Realtність», констатуює перевищення попиту над пропозицією якісних торгових приміщень в історичному центрі Львова у першій половині 2016 р.

За даними Гнатіва Ростислава, керівника відділу комерційної оренди АН «Дуоком», найбільшим попитом користуються приміщення площею до 50 кв.м, на такі об’єкти припадає до 70% запитів на оренду приміщень в історичному ядрі міста.

Однією з особливостей локального ринку комерційної нерухомості є те, що ціни на оренду торгових приміщень у центральній частині міста, як і раніше, зазначаються у доларах США, в той час як, наприклад у Києві, протягом 2015 р. відбулася «зміна парадигми» і на даний момент орендні ставки у 98% номінуються у гривні.
За інформацією Олени Міщанчук, директора АН «Істейт-Ексклюзив», у договорах оренди орендна ставка, як правило, фіксується у гривні по курсу на дату підписання договору, із щорічною індексацією або ступінчатою зміною. Для довготривалих договорів може оговорюватися «валютний коридор», у межах якого при зміні курсу долара США орендна ставка у гривні не переглядається.

Орендні ставки у центрі Львова дуже чутливі до характеристик приміщень – місця розташування, поверховості, планування, наявності електричних потужностей тощо, та знаходяться у досить широкому діапазоні.

За даними експертів ринку, ціна оренди для торгових приміщень площею до 100 кв.м, розташованих на вулицях із найбільш інтенсивними пішохідними потоками, складає $40-70 за кв.м. В той же час, в менш прохідних місцях орендна плата буде значно нижчою — близько $25-30/кв.м.

Для невеликих торгових приміщень площею до 20 -30 кв.м у місцях з хорошою проходимістю ставка оренди може сягати $80-90/кв.м.

Прицентральна зона

Структура використання торгових приміщень і відповідно, попиту на їх оренду, у прицентральній зоні більш різноманітна: крім кафе, ресторанів та магазинів включає аптеки, банки й інші об’єкти обслуговування.

Ціна оренди для приміщень у прицентральній зоні у середньому складає $25-30 за 1 кв.м.

Периферійна частина, житлові масиви

Попит на торгові приміщення в периферійній частині Львова досить «типовий» для житлових масивів — продуктові магазини, супермаркети, аптеки, магазини drogery (Watsons, Eva и т.п.), перукарні тощо.

Ціноутворення на оренду приміщень тут відбувається, переважно, у гривні. Орендні ставки у середньому складають 250- 500 грн. ($10-20) за 1 кв.м., досягаючи у найбільш прохідних місцях 750 грн./кв.м.
Ріелтори відмічають досить високий попит на приміщення площею 100 — 150 кв.м., який складно задовольнити у зв’язку з обмеженою пропозицією приміщень даного формату.
Огляд ринку оренди торгових приміщень ЛЬВОВА, 1 півріччя 2016 р.